Klasik bale dersiKLASİK BALE Amacımız, sanata karşı duyarlı, sosyal, disiplinli, yaratıcı, güçlü bir dans altyapısı olan, bale sanatınında profesyonel veya amatör anlamda emek verecek bireyler yetiştirmektir. T.C. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Kursumuzda öğrencilerimiz diploma almaya hak kazanırlar. Ayrıca Öğrencilerimiz Sofya ulusal Bale Akademisi Grade Sınavlarına Girebilir ve Tüm Dünyada Geçerli Olacak Derece Sertifikalarını Alabilirler. Öğrencilerimiz Klasik Bale Temel Eğitimi yanı sıra Bale Solfeji ve Müzik Eğitimi, Modern Dans Eğitimi, Bale ve Dans Tarihi Eğitimi, Drama Eğitimi, Karakter Dansları Eğitimi ile desteklenir, her yıl bale resitalleri ile öğrendiklerini sergileme imkanı bulurlar. Son sınıf öğrencilerimiz staj görerek mezun olurlar. Mezuniyet Diplomaları ile Kurumlara resmi olarak atanabilirler, bale kursları açabilirler.

Hazırlık Sınıfları (4-6 yaş grupları)

Hazırlık sınıflarında duruş ve temel oluşturma üzerine çalışılır. Derslerde öğrencilerin bedenini tanıması ve hareket biçimlerini keşfetmesi için çeşitli dans oyunları oynanır. Esneme üzerinde durulur. Seminer programı şeklinde oluşturulan etkinlikler öğrencinin bale sanatını tanımasını ve sevmesini hedefler.

Sertifika Programı Sınıfları (7 yaş ve üzeri gruplar)

Daha önce bale hazırlık sınıfına katılmamış olan öğrenciler hazırlık sınıfı programı ile başlarlar. 7 yaş ve üzeri öğrenciler hazırlık sınıfı programını kısa sürede öğreneceklerdir. Baleye yeni başlayan ve 1. sınıfa kaydı alınan öğrencilerin esneme çalışmalarına ağırlık verilir ve ek derslerle hazırlık sınıfı programı tamamlanır.

Öğrenciler 8. sınıfa kadar bale Solfeji ve Müzik eğitimi alırlar. 2.-3. sınıflarda jazz dans çalışmalarına, 4. ve 5. sınıflarda modern dans çalışmalarına yer verilir. 6. sınıflarda karakter dansları dersleri öğrencilerin koordinasyon ve ritim duygusunu pekiştirir. 7. ve 8. sınıflar küçük sınıfların derslerinde öğretmenlerini asiste ederler, yaş gruplarının özelliklerini tanımaları ve ders verebilmeleri için staj yaparlar.

Vücut yapısı bale sanatını gelecekte profesyonel anlamda sürdürebilek kadar uygun olan öğrencilerimiz İlköğretim 5. sınıfı bitirdiklerinde konservatuvarlara yönlendirilir.

İleri Düzey Sınıflar (Mezunlarımız)

Mezunlarımız için ileri düzey sınıflarında ders açılır. Bale öğretmenliği yapmak isteyen öğrencilerimize formasyon alabilmeleri için olanak sağlanır, bir yıl boyunca her ay farklı bir program seviyesinde derslere katılırlar. Mezun olan öğrencilerimiz, sınıf hakimiyetini kazanana kadar staj süresi devam eder. İleri düzey sınıflarında da bale eğitimleri devam eder. Daha sonra usta öğretici olarak atanabilirler. Usta öğretici olarak çalışırken, Milli Eğitim Bakanlığının açtığı Hazırlayıcı ve Temel Eğitim Kurslarından da sertifikalarını alarak asıl kadrolu öğretmen olarak atanabilirler.

Dans etmek isteyen, sahneden kopmak istemeyen öğrencilerimiz için mezunlarımızdan oluşacak “Bale ve Dans Topluluğumuzda koreografi çalışmaları ve ileri düzey derslere katılarak gösteriler sunmaya devam ederler. Topluluğa katılmak için öğrencinin vücut yapısı önemlidir.

Konservatuvarların Modern Dans Bölümlerine Üniversite seviyesinde devam etmek isteyen öğrenciler için konservatuvara hazırlık sınıfı açılır, öğrenci sınava hazırlanır. Bale kursunu bitirmiş bir öğrencinin sınava hazırlanma süreci 1 yıldır.

BALE egitimine 4 yasinda yuva ögrencisi olarak baslanabilir, dersler haftada 2 gün 1 er bucuk saat olarak uygulanir.
 
 
Öğrencilerimiz haziran ayı sonlarında her yıl BALE RESİTALİ,ara dönemlerde küçük gösteriler ve televizyon çekimlerine mutlaka katılırlar.
 
 
Öğrencilerimiz Bale dersinin yanında Tiyatro ve Dans branşlarından birisini 2 ay ücretsiz alabilirler.
 
Konservatuvar Bale bölümü giriş sınavlarını kazanan öğrencilerimiz

NİHAN KURAN- Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Bale Bölümü

ZEYNEP MELEK YAŞAR- Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tam Zamanlı Bale Bölümü

ZEYNEP SUDE TAŞDELEN- Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tam Zamanlı Bale Bölümü

MELİSA KARAKAYA İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tam Zamanlı Bale Bölümü.

İLKE ÖNCÜ İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Bale Bölümü.

SELİN CANER Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Bale Bölümü.

AREN YETİŞ Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Bale Bölümü.

ÖYKÜ GÜZ Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tam Zamanlı Bale Bölümü.

GİZEM NAZAR Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tam Zamanlı Bale Bölümü.

HAZAL KAYA Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tam Zamanlı Bale Bölümü.