Keman

Merhaba, bugün sizlerle birlikte yaylı çalgılar ailesinin en küçük üyesi olan keman ve keman eğitimi üzerine konuşacağız. Öncelikle bilmelisiniz ki bu uzun bir yolculuk.. Keman, perdesiz bir enstrüman olduğu için emek isteyen bir enstrümandır. Peki bir enstrümanın perdesiz olması onu nasıl daha zor kılar? Örneğin piyanoyu ele aldığımızda dokunduğunuz her tuştan doğru ve temiz bir ses elde edebilirsiniz fakat bu durum kemanda bu şekilde değildir. Doğru notayı, doğru sesi duyarak, kulağınıza güvenerek verebilirsiniz.
Herkes keman çalabilir mi?
Yukarıda bahsettiğim noktanın gözünüzü korkutmasını istemem eğer enstrümanınıza ayıracak günde en az 20-30 dakikanız varsa 4-5 ay gibi kısa bir sürede temel keman eğitimini tamamlamış olursunuz. Ayırdığınız süre kadar doğru çalışma yöntemleri de önemli bir noktadır. Bu hususta Doğulu Müzik&Bale Eğitim Kurumlarına başvurup uzman eğitmen kadromuzdan destek alabilirsiniz.
Kemana başlamak için erken mi? Kemana başlamak için geç mi kaldım?
Keman eğitimine 4 yaşındaki bir çocuk rahatlıkla başlayabilir. Bu konuda dikkat etmemiz gereken tek nokta dikkat süresi olacaktır. Bir yetişkin kadar uzun bir süre dikkatini vermesini beklemesek de çeşitli eğitici oyunlarla bu süreyi mümkün olduğu kadar uzatıyoruz. Keman çalmak minik öğrencilerimiz için bir ders yerine bir oyun gibi oluyor.
Bunun tam tersi bir şekilde geç kaldığınızı da düşünüyor olabilirsiniz. Fakat şunu unutmayın ki hiçbir şey için geç değildir. Önemli olan başlamaktır.. Belirli bir yaşa gelmiş fakat keman öğrenmek içinde ukde kalmış bir çok öğrencim oldu.. Hiçbir zaman daha küçük öğrencilerin yapabildiklerinden daha azını yapmadılar.. Teorik olarak bazı bilgileri ileri yaş grubuyla çalışmak daha kolay olduğundan çok daha hızlı ilerlediğimizi bile söyleyebilirim.
Yaş fark etmeden sadece emek ister enstrüman çalmak..
Keman ders içeriği
Ellerin, kolların, vücudun duruş pozisyonu, enstrüman ve yay tutuşu sağlam bir temel inşa etmek için son derece önemlidir. Keman dersinin ilerleyen aşamalardaki içeriği kişiye bağlı olarak değişmekle birlikte başlangıç aşaması için akort etme, notaların yerleri, vuruşları, yay teknikleri, bemol/diyez kavramları, gam çalışmaları, bona ve solfej eğitimleri kişiden kişiye farklılık göstermeksizin standarttır.

Diğer Bloglar

MÜZİK NEDİR?


Bu yazımda müziğin hayatımızı nasıl etkilediğinden bahsedeceğiz. Müzik insanların daha konuşmayı öğrenmeden duygularını ifade etmesine yarıyordu...

Oku

Bateri-Davul


Ben 2002 yılında Doğulu Müzik Bale Eğitim Kurumları ailesiyle tanıştım ve sevgili Seval Doğulu hanımın teşviği ile egitmenlik hayatım başladı.

Oku

BAŞLARKEN


Editörden merhaba. Bundan böyle kurumumuz ve branşları ile alakalı,sanatla ilgili haberleri,olayları,gelişmeleri, kısaca her şeyi sizinle paylaşacağız

Oku

Şan


Sesini, nefesini ve vücudunu doğru kullanmayı öğrenen kişi, dilediği tarzda şarkı söyleyebilir. Yeter ki doğru olan ile yanlış olanı ayırabilsin ve en önemlisi kendi sesine zarar vermesin.

Oku

Müzik ve Piyano


Uyumlu seslerin bir araya gelmesiyle oluşan müzik,insanların duygusal yaşamında son derece etkilidir.

Oku

Piyano


Piyano, 88 adet tuşa sahip olması ile beraber, müzik enstrümanları arasında en geniş ses aralığına sahip olanıdır.

Oku

Çello-Viyolonsel


üst salyangoz üzerinde dört kulak, hemen altında sap bölümü başlıyor, orta göbek üzerinde dört telin üzerinden geçtiği köprü ve en altta yere dayayıp çalabilmek için,sivri demirden istenildiğinde uzatıp kısaltılarak ayarlanan sivri bir çubuk(Pik)vardır.

Oku

Keman-Viyolin


Keman 4 telli bir çalgıdır.Y aylı çalgılar grubunun küçüğü ve en ince seslere sahip olanıdır.

Oku