Müzik ve Piyano

Hareket eden cisimler ses dalgaları oluşturur,
biz de bu sesleri duyarız.Doğa bize bu şekilde seslenir ve konuşur.Müzik,düzenli titreşimlerle oluşur.Ana seslerden daha hafif işitebildiğimiz armonik sesler doğar.Zaman içinde ses bilimi (akustik) ortaya çıkmıştır.Müzik akustiği,vurmalı veya telli çalgılarda ses aralıklarını,perdeleri,dizileri, tonaliteyi v.s temel kavramları ele alır.Uyumlu seslerin bir araya gelmesiyle oluşan müzik,insanların duygusal yaşamında son derece etkilidir.Müzik insanların kendilerini ifade etme,iç dünyalarında gezinme bakımından etkili bir dildir,hatta insanlığın ortak dilidir.İlk çağdan günümüze müzik gelişimini sürdürmüştür.

Eserleri sonsuza dek dinlenecek pek çok besteci tarihte iz bırakmıştır.Örneğin: Barok dönem:(1600-1750) Bach, Scarletti,Teleman. Klasik dönem:(1750-1830) Haydn, Mozart,Beethoven.Romantik dönem:(1830-1900) Chopin, Schubert,Tchaikowsky Çağdaş dönem:(1900-...) Puccini, Ravel,Rodrigo.Bu eserleri dinlemek büyük keyiftir.Ancak icra etmek, yorumlamak iyi bir eğitim gerektirir.Piyano 1711 yılında Floransa da keşfedilmiş, bugünkü halini alması 18. yüzyılı bulmuştur.Piyano da ses aralığı 7 oktav bir üçlü minördür.Bu muazzam enstrümanı çalabilmek için pek çok faktörün bir araya gelmesi gerekir. En başta yetenek,oturuş pozisyonu, doğru basış tekniği, kendine güven,teorik bilgilenme,hızlı nota okuma,solfej ve ritim duygusu,düzenli egzersiz.İyi bir eğitmen nezaretinde istekli bir öğrenci ile hızla öğrenilir. Piyano eğitiminde kullanılan pek çok metot ve kitap vardır, ancak her öğrenci ayrı bir dünyadır,algıları farklıdır.Bunun için seçilecek metot öğrenciye göre belirlenmeli ve bireysel olmalıdır.Çocuk yetiştirirken piyano eğitimi aldırmanın faydaları bilimsel olarak ispatlanmıştır. Vücut koordinasyonu gelişir (el ve göz koordinasyonu birlikte geliştiği için yazma ve okuma yeteneği artar).İşitsel ve sözsel beceri (kalabalık bir sınıfta öğretmenin sesini daha iyi algılar).Konsantrasyon süresi uzar (düzenli yapılan egzersizler nedeniyle odaklanma gelişir). Hızlı okuma becerisi artar (piyano da aynı anda 2 el okuduğu için).Dil ve müzik bağlantısı (Piyano çalan öğrenci daha çabuk yabancı dil öğrenir).Sayısal zeka gelişir (Sağ ve sol beyin aynı anda çalıştığı için fen ve matematik başarısı artar).Hafızayı güçlendirir.Soyutlama yeteneği ve zeka gelişimi hızlanır (sağ ve sol beyini aynı anda kullanmak beyindeki sinirsel bağları güçlendirir).Küçük yaştan itibaren Piyano dersi alan çocukların IQ larında artış görülmüş ve tüm bunlar bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Doğulu Müzik&Bale Eğitim Kurumları

Diğer Bloglar

MÜZİK NEDİR?


Bu yazımda müziğin hayatımızı nasıl etkilediğinden bahsedeceğiz. Müzik insanların daha konuşmayı öğrenmeden duygularını ifade etmesine yarıyordu...

Oku

Bateri-Davul


Ben 2002 yılında Doğulu Müzik Bale Eğitim Kurumları ailesiyle tanıştım ve sevgili Seval Doğulu hanımın teşviği ile egitmenlik hayatım başladı.

Oku

BAŞLARKEN


Editörden merhaba. Bundan böyle kurumumuz ve branşları ile alakalı,sanatla ilgili haberleri,olayları,gelişmeleri, kısaca her şeyi sizinle paylaşacağız

Oku

Şan


Sesini, nefesini ve vücudunu doğru kullanmayı öğrenen kişi, dilediği tarzda şarkı söyleyebilir. Yeter ki doğru olan ile yanlış olanı ayırabilsin ve en önemlisi kendi sesine zarar vermesin.

Oku

Keman


Kemana başlamak için erken mi? Kemana başlamak için geç mi kaldım?

Oku

Piyano


Piyano, 88 adet tuşa sahip olması ile beraber, müzik enstrümanları arasında en geniş ses aralığına sahip olanıdır.

Oku

Çello-Viyolonsel


üst salyangoz üzerinde dört kulak, hemen altında sap bölümü başlıyor, orta göbek üzerinde dört telin üzerinden geçtiği köprü ve en altta yere dayayıp çalabilmek için,sivri demirden istenildiğinde uzatıp kısaltılarak ayarlanan sivri bir çubuk(Pik)vardır.

Oku

Keman-Viyolin


Keman 4 telli bir çalgıdır.Y aylı çalgılar grubunun küçüğü ve en ince seslere sahip olanıdır.

Oku