Piyano

Merhaba, geçtiğimiz on yıldır ülkemizin sayılı konservatuvarlarında alanlarındaki en iyi isimlerden aldığım eğitimimle, çok sayıda sahne deneyimimle, yarışma deneyimimle, aylarca yaptığım özverili çalışmalarım ve bitmek bilmeyen öğrenme ve keşfetme hevesim neticesinde edindiğim tüm bilgiler ile buradayım. Siz değerli okurlarımız için hazırladığım bu makalede piyanonun icadından tutun, sanatın ve müziğin hayatımızdaki önemi, bize kattıkları ve küçük çocuklardaki gelişime etkilerine kadar birçok şey bulacaksınız. Keyifli okumalar…

Piyano, 88 adet tuşa sahip olması ile beraber, müzik enstrümanları arasında en geniş ses aralığına sahip olanıdır. İcat edilmesi 1700’lü yıllara dayanan bu enstrüman, birçok özelliğini Klavsen adında başka bir enstrümandan almıştır. Klavsen, piyanoya benzer şekilde tuşlara sahipti. İcracının tuşlara basması ile beraber bir çekiç mekanizması içerideki tellere vurarak ses çıkmasını sağlıyordu. Ancak çıkan ses bildiğimiz piyano sesi gibi değildi. Klavsen daha metalik bir ses çıkarmasının yanı sıra icracıya çok fazla olanak tanıyan bir enstrüman değildi. Örnek vermek gerekirse, icracının tuşlara uyguladığı kuvvet, sesin yüksekliğini değiştirmiyordu. Yani tuşlara çok güçlü basmak yada çok hafif basmak, çıkan sesin yükseklik hacmini etkilemiyordu. Klavsenin geliştiricisi, yada piyanonun mucidi olarak andığımız Bartolomeo, icat ettiği enstrümana ‘Piano e Forte’ ismini verdi. Bu İtalyanca ismin anlamı hafif ve kuvvetli demekti. Günümüzde kullandığımız piyano, tuşlara uygulanan basınca duyarlı olarak yüksek yada düşük hacimde sesler çıkararak müzikal anlamda hislerimizi daha çok ortaya koymamıza yardımcı oluyor. Daha iyi ifade edebilmek adına; nasıl ki konuşurken anlattığımız olaya, o anki hislerimize, yahut seçtiğimiz kelimelere göre ses tonumuzu ve yüksekliğimizi ayarlıyorsak günümüzdeki piyano modeli sayesinde bu yaklaşımı müziğe de taşıyabiliyoruz. Çünkü müzik, hisleri ve duyguları ifade etmenin en güzel yoludur. Bunu gerek kendi sesimizi kullanıp şarkı söyleyerek, gerekse bir enstrüman vasıtasıyla gerçekleştirebiliriz. Piyano üzerinde de durum aynıdır. İcra edeceğimiz eserin içindeki yükselmeler, zaman zaman hafiflemeler bazen de tekrar eden melodiler ve ritimler… Hepsinin mutlak bir amacı ve anlatmak istediği bir hikayesi vardır. Bunun için eserin bestecisini bilmekten tutun, eserin ortaya çıktığı dönemdeki olaylardan, insanların psikolojilerine kadar birçok şeyi bilmek gerekir. İyi bir icracı olmak, yahut bir sanatçı olabilmek için her zaman büyük bir merak, büyük bir araştırma ve öğrenme hevesi gerekir. İşte bu yüzden müzik eğitimi yada sanat eğitimi sadece bir enstrümanı çalmayı öğretmeyi içermemelidir. Öğrenen kişi hangi yaşta olursa olsun ilk hedef öncelikle kişinin kendini tanımasına imkan vermektir. Yetişkinler için dersler, adeta bir terapiye benzemektedir. Sanat ve müzik hakkında konuşmak, bunun adına bir şeyler yapmak kişiyi adeta kendi içersinde bir yolculuğa çıkarır. Temelde amacımız sadece bir enstrümanı öğretmek değil, kişiye kendi hayat yolculuğunda bir şeyler göstermek, farkındalığı yükseltmek, içinde bulunduğumuz dünyaya ve hayata farklı pencerelerden bakmayı sağlamaktır. İşiniz, mesleğiniz her ne olursa olsun, sanat herkes için elzemdir. Kişi sanat sayesinde kendine döner, kendini tanır, sonra içinde bulunduğu çevreye farklı açılardan da bakabilmeyi keşfeder. Hangi yaşta olursak olalım her zaman keşfedilecek, öğrenilecek şeyler vardır. Sanat, bu konuda en büyük yardımcımızdır.
Daha küçük yaşlardaki bireylerde ise durum biraz daha farklıdır. Küçük yaşta piyano eğitimine başlayan çocuklarda bazı beceriler çok daha hızlı gelişmektedir. İki eli aynı anda farklı şekilde kullanmak onlara çok şey katacaktır. Bu işin görünen yüzüdür. Küçük yaşlardaki çocuklarda zihinsel gelişimi hızlandırmanın en iyi yollarından biri piyanodur. Kendi hayatımdan bir örnek vererek sizlere durumdan bahsetmek isterim. İlkokul yıllarında matematik dersine hep ilgisiz bir çocuktum. Matematiği anlamadığımı düşünürdüm ve genellikle zayıf notlar alırdım. Müzik öğretmenimin tavsiyesi ile başladığım piyano derslerimden sonra diğer birçok dersimde de ilerleme kaydettim. Çünkü piyano benim için hem bir deşarj noktası, hem güzel vakit geçirmem için bir alan, hem de bana farklı bakmayı gösteren ve yeni şeyler öğreten büyük bir kaynaktı.
Piyano eğitimini şöyle düşünelim; notalarımız bir alfabe gibidir. Eserin içinde gördüğümüz tüm o karmaşık gibi duran işaretler, yazılar, ifadeler hepsi bir anlam taşımaktadır. Bu kendi içersinde adeta bir dil gibidir. Üstelik piyanonun sağ eli ve sol eli için iki satır bulunmaktadır. Tabiri caizse iki eli beraber kullanarak piyano çalmak, ve bunu notaya bakarak yapmak aynı anda iki satır yazıyı okurken başka bir iş daha yapmak gibidir. Ne kadar karmaşık duruyor değil mi? Ama doğru ve kişiye özel yapılan bir eğitim ile, biraz özveri ile, en çok da sevgi ile ne kadar hızlı bir gelişme olduğuna inanamayacaksınız! Sanat hepimiz içindir. İster küçük bir çocuk, ister bir yetişkin yahut olgun bir birey… Doğru eğitmen tarafından kişiye özel doğru yöntemler ile yapılan teknik çalışmalar sayesinde düşündüğünüzden çok daha hızlı ilerleyeceksiniz.
Başlarda da belirttiğim gibi; müzik duygu ve düşenceleri ifade etmek için son derece güzel bir yoldur. Ama nasıl kendimizi konuşarak ifade edebilmek için bir dil bilmemiz ve ona belli bir seviyede hakim olup onu etkili bir şekilde kullanmamız gerekiyorsa, kendimizi müzikle ifade edebilmek için müziği de öğrenmemiz gerekir. Piyano son derece avangard bir enstrümandır. Başına oturduğunuz zaman asaleti ile size güç verir. Bazen başka insanların karşısında bir eser icra ederiz. Besteciden aldığımız direktifler ile kendi yorumumuzu birleştirerek ortaya kendimizden bir şeyler koyarız. Ve bizleri dinleyenlere, aktarmak istediklerimizi hissettirmeyi deneriz. Bazen de onun başına geçip içimizi dökeriz. En iyi sırdaşımız oluverir bir anda. Elde ettiğimiz tınılar ve melodiler bizleri alıp başka dünyalara götürür adeta. Farklı bir dünyaya doğru bir yolculuğa çıkarır bizleri. O yolculukta yeni şeyler keşfedip kendimizi daha iyi tanırız. Yada sadece anlık hislerimize göre yolculuğumuzun keyfini çıkarırız.
Müzik ve sanat, son derece tutkulu, ve büyük bir ilham kaynağıdır. Yaşımız kaç olursa olsun, işimiz ne olursa olsun, hayatımız nasıl olursa olsun her zaman keşfedecek ve öğrenecek bir şeyler vardır. Sanat, sürekli gelişen ve değişen bir ilham kaynağıdır. Sanat herkes içindir. Sadece belli bir topluluğa özel, yada sadece belli kişiler tarafından anlaşılabilecek bir şey değildir. Herkes sanatın içinde kendinden bir parça bulabilir. Ve herkes kendi içinde sanatı hissedecek bir parça bulabilir.
Benim için öğrencilerim ile çalışmak, dünyaya ve hayata onların gözünden bakmak gibidir. Deneyimlerim ve tecrübelerim ile onlara yeni şeyler keşfetmeleri için destek olup, kendi yolculuklarında onlara ışık tutmaya gayret ederim. Kendilerini göstermeleri için onlara destek olurum. Kişiye özel eğitim yöntemlerim ile her öğrencime farklı teknik metodlarla yaklaşarak en hızlı ve en sağlam şekilde ilerlemeleri için onlara destek olurum.

Tüm bunların ışığında sizler de sanata dair bu deneyimi yaşamak isterseniz, her zaman Doğulu Müzik&Bale Eğitim Kurumları olarak yanınızdayız.

Emre BEYHATUN

Diğer Bloglar

MÜZİK NEDİR?


Bu yazımda müziğin hayatımızı nasıl etkilediğinden bahsedeceğiz. Müzik insanların daha konuşmayı öğrenmeden duygularını ifade etmesine yarıyordu...

Oku

Bateri-Davul


Ben 2002 yılında Doğulu Müzik Bale Eğitim Kurumları ailesiyle tanıştım ve sevgili Seval Doğulu hanımın teşviği ile egitmenlik hayatım başladı.

Oku

BAŞLARKEN


Editörden merhaba. Bundan böyle kurumumuz ve branşları ile alakalı,sanatla ilgili haberleri,olayları,gelişmeleri, kısaca her şeyi sizinle paylaşacağız

Oku

Şan


Sesini, nefesini ve vücudunu doğru kullanmayı öğrenen kişi, dilediği tarzda şarkı söyleyebilir. Yeter ki doğru olan ile yanlış olanı ayırabilsin ve en önemlisi kendi sesine zarar vermesin.

Oku

Keman


Kemana başlamak için erken mi? Kemana başlamak için geç mi kaldım?

Oku

Müzik ve Piyano


Uyumlu seslerin bir araya gelmesiyle oluşan müzik,insanların duygusal yaşamında son derece etkilidir.

Oku

Çello-Viyolonsel


üst salyangoz üzerinde dört kulak, hemen altında sap bölümü başlıyor, orta göbek üzerinde dört telin üzerinden geçtiği köprü ve en altta yere dayayıp çalabilmek için,sivri demirden istenildiğinde uzatıp kısaltılarak ayarlanan sivri bir çubuk(Pik)vardır.

Oku

Keman-Viyolin


Keman 4 telli bir çalgıdır.Y aylı çalgılar grubunun küçüğü ve en ince seslere sahip olanıdır.

Oku