Vaganova Methodumuz

Geçen yüzyılın başında Rusya"nın önemli organizatörlerinden Dyagilev, Rus balesinin yıldız grubu ile birkaç sezon boyunca Paris"e gelerek temsil yaptı. O tarihlerde Avrupa"da Bale sanatına önem verilmemekte idi. Paris"teki Rus yıldız bale grubu, temsillerdeki başarılarıyla adını tüm Avrupa"ya duyurdu. Bale sanatına olan ilgi önce Avrupa"da, ardından Amerika"da artarak, Rus yıldız balerinlerin ünü tüm dünyaya yayıldı. O zamandan beri Rus Bale Eğitim sistemi dünyada kabul görmeye başladı. O yıllarda Agripina Vaganova isimli meşhur Bale öğretmeni, Rus Bale Eğitim Sistemini kaleme alarak, Bale metodunu yazdı. Bu metot Avrupa"da yayınlandıktan sonra tüm bale öğretilerine de Vaganova Sistemi adı verilmeye başlandı. Bu sistemde birçok önemli ve ünlü bale yıldızı yetişmiş ve halen yetişmektedir.

Kalina Bogoeva

Sofya Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu sahnesinde ve Avrupa ile Amerika’da birçok ülkede sayısız roller yaratan Bulgaristan’ın en ünlü balerinlerinden biridir.

Ünlü Bulgar bale pedagogu Lili Beron’un öğrencisi Kalina Bogoeva sahneye ilk kez 1954 yılında çıktı. Ardından, eğitimine Moskova’daki Akademik Koreografi Okulu’nda dünyaca ünlü öğretmen Elizaveta Pavlovna Gerdt eşliğinde devam etti. Bogoeva daha sonra, 1985 yılında Moskova’daki Yüksek Tiyatro Enstitüsü’nden usta balerin prodüktörü olarak mezun oldu. Aynı zamanda Profesor Jemchujina bale pedagojisi kursu ve Profsor Eliach bale eleştirisi ve gazeteciliği kursunda eğitim gördü.

Kalina Bogoeva 20 yıllık sahne deneyimine sahiptir. Sayısız klasik ve modern bale gösterisinde başrolde dans etti. Bununla birlikte aktif konser kariyeri de elde etti. Bulgaristan kültürüne yaptığı yaratıcı katkılar etkileyicidir ve bu anlamda sayılı kişiler arasında gösterilmektedir.

Kalina Bogoeva bale pedagojisi alanında bir otorite olarak ün kazandı. Birçok ülkede bale metodolojisi üzerine seminerler yöneten Bogoeva’nın bu alandaki çalışmaları devam etmektedir.

1992 yılında Kalina Bogoeva, Varna Opera ve Balesi Varna Belediyesi ile işbirliği içinde Varna Uluslar arası Bale Akademisi’ni kurdu. Akademi her yıl klasik dans alanında teorik ve uygulamalı nitelik seminerleri düzenlemektedir.
1993 yılında Kalina Bogoeva, Sofya’daki Pancho Vladigerov Ulusal Müzik Akademisi Bale Pedagojisi müfredatını uygulamaya koydu. 1974–1983 yılları arasında Sofya Devlet Koreografi Okulu’nda öğretmen ve sanat yönetmeni olarak görev yaptı.

Bogoeva halen Ulusal Müzik Akademisi’ndeki Bale Pedagoji Bölümü’nde yönetici olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Sofya Devlet Koreografi Okulu’nda metodolojik yönetici olarak çalışmaktadır.
Kalina Bogoeva sayısız sanatsal ve devlet ödülüne sahiptir. Bogoeva, 1964/Varna Uluslar arası Bale Yarışması ödülüne layık görülmüştür.